понеділок, 12 квітня 2021 р.

Ляльковий дім

Драма «Ляльковий дім» мала ще й іншу назву — «Нора»
Отже, у центрі уваги драматурга Ібсена — Нора, дружина адвоката Хельмера. 


«Ляльковий дім» аналіз твору 
Жанр — соціально-психологічна драма. 
Тема: духовне пробудження людини, її прагнення до вільного прояву себе як особистості. 
Проблематика
  • проблема моральної відповідальності людини за свій вибір і за інших людей; 
  • «втрати ілюзій» під впливом обставин; 
  • істинних і фальшивих ідеалів і цінностей; 
  • проблема жіночої емансипації. 
Конфлікт
  1. соціальний — зіткнення природних людських прагнень з нелюдськими, застиглими догмами суспільства; 
  2. сюжетний — таємниця і «кримінальний» учинок Нори як несвідомий виклик буржуазному життєустрою, його законам; 
  3. психологічний — «пробудження» і духовна боротьба Нори, її бажання по- справжньому розібратися в житті, усвідомити себе як особистість. 
Особливості композиції. 
 П’єса має аналітичну композицію, що означає послідовне розкриття внутрішнього неблагополуччя і трагізму, які таяться під зовні пристойною оболонкою. Так поступово осягається внутрішня суть сімейного життя Хельмерів, на перший погляд, щасливого, але заснованого на неправді й егоїзмі. Дія починається із зображення ілюзії щастя і закінчується його поразкою. Дія п’єси розгортається протягом 3-х днів. 
  «Ляльковий дім» — це розповідь про сім’ю, про людей, які прожили разом багато років, але так і не зуміли стати щасливими — класичний зразок соціально-психологічної драми. Центральна тема п’єси «Ляльковий дім» — становище жінки в суспільстві Сучасники сприйняли драму як маніфест фемінізму. 
  Проблематика «Лялькового дому» не вичерпується «жіночим питанням»: йдеться про свободу людської особистості взагалі. У п’єсі компрометується не так «чоловічий світ», скільки суспільство 1870-х років, його норми і установки, мертві закони буржуазного світу. 


  Композиція п’єси «Ляльковий дім» має аналітичний характер. Аналітизм її полягає в тому, що твір розпочинається показом зовнішньої ілюзії щастя, а закінчується катастрофою. Драматург доводить, що злагода, комфорт, у яких живуть його персонажі, а також нібито доброзичливі взаємини між ними є оманою. У такий спосіб він розкриває суперечності сучасного йому світу. Але драму Г. Ібсена називають не тільки аналітичною, але й інтелектуально-аналітичною, бо вона завершується інтелектуальним осмисленням персонажами власного життя. 
  Проте герої Ібсена не є рупорами його ідей. Вони промовляють те, що диктує їм логіка власного характеру, психологічну глибину якого майстерно розкриває письменник.

5 коментарів:

  1. Ібсен лауреат Нобелівської премії?

    ВідповістиВидалити
    Відповіді
    1. Наскільки мені відомо він не був нагородженим Нобелівською премією.

      Видалити
  2. Відповіді
    1. Дана п'єса була задумана в 1878 році, а вже через написання її було завершено.

      Видалити
  3. П'єса задумана в 1878 році (перші начерки датовані 19 жовтня). Ібсен прагнув в класичній формі трагедії висловити сучасні проблеми. Написано ж твір в 1879 році.

    ВідповістиВидалити